top of page
  • ayselyavuz

OFİS İÇ MEKAN TASARIMI

Güncelleme tarihi: 4 Eyl 2020

Kullandığımız ofisler bizi yada yaptığımız işi ne kadar tanımlıyor , ne kadar ihtiyaçlarımızı karşılıyor ve bizi ne kadar yansıtıyor.
Ofis tasarımında ilk önce ofisinizin nasıl bir konsepte olması gerektiği sorusunun cevabını bulmalısınız. Belirleyeceğiniz konsept, sizin hangi iş dalında faliyet verdiğiniz ve kendinizi nasıl lanse etmek istediğinizle birebir bağlantılı olmalıdır. Daha modern çizgiler tercih ediyorsanız, dikkat etmeniz gereken ilk şey abartlı tasarımlardan kaçınmaktır. Abartılı tasarımlar kişiliğiniz hakkında ip uçları verirken , seçeğiniz her obje sizinle ilgili birşeyler söyleyecektir , bunun için kendinizi nasıl lanse etmek istiyorsanız sorusu değerlendirmeli ve ofisinizin tasarımını bu sorunun cevabı üzerinden şekillendirmelisiniz.


Ofis tasarımında teknik olarak çözülmesi gereken en önemli konuların başında havalandırma ve aydınlatma gelir.Bir ofiste verimlilikten bahsedebilmek için ,ilk etapta ofisdeki temiz hava sikülasyonun çok iyi çözülmüş olması gerekir . Bu konu teknik bir konudur ve en iyi çözüm ise, mimarların yönlendirmesi ve mekanikçilerin çözümlemesi ile elde edilebilinir.Proje alanın büyüklüğüne göre avan projeden sonra mekanik projenin oluşturulması gerekir. Mimarla mühendisin kordineli çalıştığı durumlarda, doğru havalandırma çözümleri oluşturulacaktır.Aynı durum aydınlatma için geçerlirlidir. Mimar ve elektirik mühendisinin ortamın ihtiyaçlarını, doğru belirleyerek fonsiyonel ve estektik en doğru çözüm , kordineli bir çalışmanın ürünü olarak, önce projeye sonra uygulamaya yansıtacakdır.


Ofisin tasarımında yapılacak bütün seçimler birbiri etkileyecek ve süreç içinde bazı konularda seçim şansınız kalmayacak ve bazı seçimleriniz zorunluluklara dönüşecektir. Bu sebeble sizin için önemli olan konuları; yani ana konseptinizi oluşturan ana kalemleri , doğru seçebilmek, sonraki alınacak kararları bu doğrultuda devam ettirebilmek sizi kısa sürede doğru sonuça götürür. Unutmayın zaman sizin için her zaman, süreç içinde ana maliyet kalemlerinden biri olacaktır. Proje esnasında yapılan geri dönüşler zaman kayıplarına ve projenin uzamasına sebeb olurken , uygulama esnasında yapılan değişikler daha ciddi zaman ve maddi kayıplara sebeb olacaktır.


Diğer önemli bir konu ise ofisdeki renklerdir. Elbette renk ve malzeme zevk işidir ama uzun süre çalışılan ortamlarda mümkün mertebe aydınlık renkler tercih edilmesinde fayda vardır. Renkler ve malzemeler seçilirken mekanın büyüklügü, fonksiyonu ve özel bir alansa; verilmek istenen imaj her zaman göz önünde bulundurulmalııdr.


DEKORASYONDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER


Ofis için seçtiğiniz kanepe grupları çok rahat olmamalıdır. Doğru seçimler,görüşmelerinizin fazla uzun sürmemesi ve konuyu odak noktasından saptırmayarak daha verimli görüşmeler yapmanızı sağlayacaktır.


Stressli ve insan sirkülasyonu fazla olan ofislerde kazaya sebebiyet vermemek amacıyla fazla cam eşya ve masa kullanılmaması önerilir. Bu tarz ofislerde ortamda mümkün olduğunca az eşya ve aksesuar olmalıdır.


Ofiste ayna kullanımında dikkatli olunması gereken konulardandır. Karşılıklı aynalar ofisi daha büyük gösterirken yansımalar kalabalık bir görüntü yaratabilir. Malzeme seçim ve yerleştirmeleri aşamasında nasıl bir algı yaratmak istediğiniz çok önemlidir.

Ofislerde çok fazla eşya olması kalabalık bir görüntü oluşmasına , ortamın dağınık görünmesine sebeb olacaktır. Daha canlı ve ve taze bir ofis atmosferi için ihtiyaça göre eşya seçilmelidir.


Odanıza yerleştireceğiniz tablo ve sanat eserlerinin yer seçimleri gelindiğinde ise, odanıza görsel kalite kazandıracak tablo ve sanat eserleri, sizin görüş açınızın dışında , daha çok misafirlerinizi gözünün önünde bulunacak yerlerde konumlandırılması daha doğrudur.

Ofisin çalışma ortamlarında dikkat dağıtıcı renk seçimlerinden ve birbiri ile kontrast oluşturarak renkleri bir araya getirmekten kaçınılmalıdır. Renk skalasını tonsürton renklerden oluşturmak daha uyumlu ve daha dingin bir çalışma ortamı oluşmasına olanak sağlayacaktır. Renk seçimlerinde sakin ,pastel ve soguk renkler olan açık gri, kırık beyaz,krem ,açık sarı gibi renkler kullanılmalıdır. Ofiste belli alanlarda farklı renk seçimlerine gidilebilinir. Mesela sarı objeler bilinç açar , muhasebe , bankacılık yada ekonomi ile uğraşan okudukları dosyaların yada ekranlarının köşesinde sarı bir obje bulundurması sayıları daha rahat akıllarında tutmalarını sağlar.


OFİS MOBİLYALARI SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR.


Çok küçük bir alanda dahi doğru eşya seçimi ile ferah ve kullanışlı bir çalışma mekanı oluşturmak mümkündür. Konusunda uzman kişilerle bu seçimleri yapmak daha kolay olacaktır.


Masa seçerken; küçük bir ofise sahipseniz çalışma masalarının rengi , boyutu ve yerleşimi önem kazanacaktır. Açık renkler ve ihtiyaçı karşılacacak ölçüde masalar sizi sorununuzu çözer. Mekan büyüklüğü sorunu yaşamıyorsanız ve daha resmi bir ortam yaratmak istiyorsanız daha koyu renklere yönelebilirsiniz. Çok küçük masalar iş motivasyonunu düşürürken , gereğinden büyük masalar mekanı daraltacaktır. Masa seçimi mekanla büyüklüğü ile çok ilgilidir.


Çalışma sandalyesi seçiminde önçeliğiniz çalışanların sağlıgı ve verimliliğini artıracak yönde olmalıdır. Omurga desteği sağlayan kavizli yaslanma alanına sahip sandalyelere bakılmalıdır.Sandalyenin boyunun ayarlanabiliyor olması önemlidir. Seçilen sandalyelerinin renklerinin koyu renk olması ve kolay temizlenebiliyor olması olası kazlar ve sonuçları için önemlidir.


Dolap seçerken; ihtiyaca yönelik tercih edilmelidir. Fazla çekmeceli çözümler ofis için doğru olmaya bilir. Dolap yeri ve sayısı belirlenirken süreç içinde evrakların ve dosyaların artacağı göz önünde bulundurulmalı ve rezerv alanlar oluşturulmalı ve daha öncesinden organize edilmelidir.Daha açık renkli odaplar mekan algısını olumlu etkilerken , koyu renkli dolaplar geniş ofisler için daha doğru seçimler olacaktır.


Keson modelleri çok kısıtlıdır. İki yada üç çekmeceli modellerde en önemli ayrıntı masanın altına girebilmesidir.İki yerine dört ayağının tekerlekli olması zaman içinde yer değişiklikleri için avantaj sağlayacaktır.A4 ebadında bir dosyanın sığabileceği bir genişlikte olması önemli kriterlerdendir.


Genel ofis düzeninde bir kitaplık bulundurulması önerilir. Hem sektörel yayınların burada bulundurulması hemde ofiste çalışanların kültürel faliyetleri için, farklı katagorilerde kitapların bulunduğu bir kütüphane oluşturulabilinir. Faks makinesi, taracı gibi cihazlarının ofisdeki yerleri ve sayıları daha çok genel yerleşim planı ve bunları sıklıkla kullanan kişilerin konumlarına göre belirlenmelidir.

8 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page